Лабораторія молекулярної біології та клінічної біохімії
Лабораторія молекулярної біології та клінічної біохімії заснована у 2001 р на базі Науково-виробничий центру (НВЦ) з вивчення пріонних інфекцій. НВЦ з вивчення пріонних інфекцій утворений у 2001 р. згідно наказів Української академії аграрних наук і Державного департаменту ветеринарної медицини МАП України. Ініціаторами створення НВЦ з вивчення пріонних інфекцій були голова Державного департаменту ветеринарної медицини П.І. Вербицький і директор Інституту біології тварин НААН В.В. Влізло. З часу заснування до 2015 року завідувачем лабораторії був доктор ветеринарних наук, професор, академік НААН Влізло В. В. З 2015 року лабораторію очолює доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Остапів Д. Д.
Колектив лабораторії
Остапів Дмитро Дмитрович ― завідувач лабораторією, д. с.-г. н.
Петрух Ірина Михайлівна ― старший науковий співробітник, к. вет. н.
Кузьміна Наталія Валеріївна ― науковий співробітник, к. б. н.
Козак Марія Романівна ― старший науковий співробітник, к.б.н.
Кушкевич Мар'яна Василівна ― молодший науковий співробітник, к.б.н.
Боднар Юлія Володимирівна ― молодший науковий співробітник
Мартин Юрій Володимирович ― молодший науковий співробітник
Діяльність
Лабораторія молекулярної біології та клінічної біохімії розробляє актуальні, фундаментальні та прикладні завдання відділення зоотехнії та ветеринарної медицини НААН, а також виконує наукові проекти та впроваджує результати досліджень у виробництво. При лабораторії функціонує Науково-виробничий центр (НВЦ) з вивчення пріонних інфекцій незмінним керівником якого є доктор ветеринарних наук, професор, академік НААН, Заслужений діяч науки і техніки Влізло В.В.
У лабораторії проводиться робота з гармонізації законодавчих актів, які стосуються пріонних інфекцій та інших маловивчених хвороб тварин. Зокрема, співробітники центру були участь у підготовці Указів Президента України: "Про невідкладні заходи щодо забезпечення стабільної епізоотичної ситуації в Україні"; Постанови Верховної Ради: "Про Державну цільову програму Діагностика, профілактика та заходи боротьби з губчастоподібною енцефалопатією та іншими пріонними інфекціями на території України на 2005-2010 роки"; Постанови КМУ: "Про затвердження Програми запобігання і ліквідації проявів захворювання великої рогатої худоби на губчастоподібну енцефалопатію та інших пріонних інфекцій на території України на 2001-2010 роки"; Інструкції: "Щодо діагностики, профілактики та боротьби з губчастоподібною енцефалопатією великої рогатої худоби"; Інтрукція: “Щодо профілактики та боротьби з блутангом (катаральна лихоманка овець)”.
Лабораторія постійно розробляє ДСТУ та СОУ з актуальних питань тваринництва та ветеринарної медицини.
ЛАБОРАТОРІЯ АКРЕДИТОВАНА У ЄДИНІЙ МЕТРИЧНІЙ СИСТЕМІ ВИМІРЮВАНЬ «ВИМІРЮВАННЯ БІОЛОГІЧНИХ ТА БІОМЕТРИЧНИХ ВЕЛИЧИН»
У лабораторії молекулярної біології та клінічної біохімії є унікальне обладнання, що дозволяє проводити діагностику губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби та інших пріонних інфекцій. Лабораторія використовує єдиний у Західному регіоні України амінокислотний аналізатор типу Biotronik LC 6001.
Співробітники лабораторії молекулярної біології та клінічної біохімії проходили стажування у Німеччині, Австрії, Швейцарії, Франції, Польщі, Голландії, Туреччині та інших країнах.
Основними напрямами роботи лабораторії:
- вивчення особливостей метаболізму в тварин за норми та внутрішньої патології;
- вивчення етіології та патогенезу, розробка інформативних діагностичних тестів та ефективних заходів лікування і профілактики метаболічних захворювань високопродуктивних корів;
- вивчення механізмів розвитку пріонних інфекцій, розробка засобів лікування, профілактики та боротьби з ТСЕ з використанням сучасних методів молекулярної діагностики та клінічної біології;
- вивчення біологічних аспектів й способів використання культур клітин для створення нових ветеринарних препаратів;
- пошук та розроблення речовин наноносіїв, які володіють ад’ювантними властивостями і можуть бути використані при створенні вакцин і лікувальних препаратів нового покоління;
- дослідження фізіологічних і біохімічних процесів у спермі, розроблення способів підвищення запліднювальної здатності сперміїв;
- науковий супровід виробництва тваринницької продукції, що дозволяє підвищити рентабельність виробництва, збереженість поголів’я, відтворювальну здатність, прирости живої маси та знизити собівартість виробництва тваринницької продукції.
Завдання, гранти
Лабораторія виконує завдання на 2016 -2020 рр. у програмах наукових досліджень:
- ПНД 28 «Вивчити молекулярно-біологічні ефекти та механізми дії наносполук на процеси метаболізму продуктивних тварин», 28.00.01.01.Ф, ДР 0116U001397, керівник д. с. г. н. Остапів Дмитро Дмитрович
- ПНД 35 «Вивчити метаболічні процеси у організмі високопродуктивних корів за норми та патології, 35.00.02.01.Ф, ДР 0116U001410, керівник к. вет. н. Сімонов Маріан Романович.
- ПНД 38 «Розроблення методології та теоретичних основ лікування і профілактики пріонних інфекцій шляхом створення препаратів нового покоління з використанням нанотехнологій», 38.01.06.05.Ф, ДР 0116U001417, керівникд. вет. н. Влізло Василь Васильович
Публікації
Наші статті друкуються у провідних журналах України та світу: Вісник аграрної науки; Український біохімічний журнал; Фізіологічний журнал; Ветеринарна медицина України; Науковий вісник ветеринарної медицини; The Animal Biology; Bulgarian Journal of Veterinary Medicine; Agricultural Science and Practice; Turkish Journal of Veterinary and Animal Sciences; Folia Veterinaria; Medicina veterinara. Moldova; Roczniki Naukowe Zootechniki; Hungarian Veterinary Journal; British Journal of Science, Education and Culture;. Bilogical systems; Science and Technology, International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research.
Розробки
Препарат "Мультивітамікс" — застосовується для корекції мікроелементозної недостатності.
Препарат "Вірон" — використовується для корекції імунного статусу та підвищення поствакцинального імунітету проти хвороби Гамборо у курчат.
Препарат "Пентосан полісульфат" (SP-54) — розроблений для зниження вмісту пріона в пріонреплікувальних органах тварин.
Препарат "Фоліген" — використовується для стимулювання репродуктивної функції корів.
Розроблено і запатентовано спосіб визначення вмісту фізіологічного пріона методом дот-блот аналізу.
Розроблено і запатентовано спосіб визначення поліплексів олігодезоксинуклеотидів з катіонними електролітами.
Препарат “Ремівітал” — комплексний лікувально-профілактичний препарат для хворих на кетоз корів.
Лабораторія пропонує
на договірній основі проводимо дослідження та інтерпретацію результатів:
- гемопоезу;
- протеїнового обміну;
- вуглеводного обміну;іпідного обміну;
- амінокислотного обміну;
- активності антиоксидантної системи;
- мінерального та вітамінного обмінів;
- гістологічного дослідження органів та тканин;
- імуноферментного аналізу;
- Western Blot та Dot Blot аналізів
- імунопреципітації.